James még 2016-ban publikált a Huffington Post hasábjain egy blogposztot a férfiak mentális állapotának és érzelmeinek témáját érintve, amely most ismét felszínre került - hiszen a topik még mindig aktuális, és hihetetlenül fontos. Rengeteg kérdést vet fel, de rengetegre választ is ad, és én nőként is úgy érzem, hogy hiánycikknek számítanak a hasonló anyagok a társadalomban.
Ezért (is) éreztem úgy, hogy ezt nektek is el kell olvasnotok, és lefordítottam - az első mondattól az utolsóig. Az eredeti cikk IDE kattinva elérhető.
"Mielőtt a férfiak megtanulták irányítani és működésbe hozni a tüzet, az ember legnagyobb ellensége volt. Ugyanilyen alapon az érzések is a legnagyobb ellenségeink lehetnek, de kontroll alatt az érzéseid egészségesebbé és boldogabbá tehetnek." Menj vissza az időben 65 évet, és ez lenne egy Coronet film nyitánya, amit talán sosem láttál a tévében.
Igen, 1950-ben ez a Control Your Emotions (Irányítsd az érzelmeidet) című rövidfilm azzal a céllal jött létre, hogy meghatározza., hogyan kéne kifejezni az érzelmeinket. Azóta sok szempontból messzire jutottunk. Holdra szálltunk, feltaláltuk a himlő elleni oltást, eltöröltük a Jim Crow jogokat az Egyesült Államokban, és végre majdnem teljesen megszűnt a nemek fizetései közti különbség az Egyesült Királyságban, hiszen jelenleg ez a történelem legkisebb eltérése. Technológiával teli világban élünk, ahol arra buzdítanak minket, hogy fejezzük ki magunkat a legutóbbi okostelefon vagy "ujjhegy-média" platformjain.
Szerencsére a jelenlegi társadalom, ami a jobb részét illeti, felnőtt annyira, hogy észrevegye az érzéseink és hiteink kifejezésének fontosságát. Csak menj fel YouTube-ra és személyiségek teljes palettájával kerülsz szemben, akik egyenlő joggal rendelkeznek, hogy megosszák a nézeteiket a világgal. A szólásszabadság minden nemet, minden szexualitást és minden rasszt egyenlően érint. Ez nagyrészt jó dolog. De hogyan kezelné a Twittert és az Instagramot a Coronet Films? Félek belegondolni.
Vajon annak, hogy könnyedén kifejezhetjük magunkat egy gomb megnyomásával, azt kellene jelentenie, hogy mi vagyunk a generáció, akik a legkényelmesebben érzik magukat a küzdelmeink és érzelmeink kifejezésekor? Ezzel kapcsolatban két kérdésem lenne: először is, miért az öngyilkosság a legnagyobb gyilkos a 18 és 45 közötti férfiaknál, és másodszor, ha a nők öngyilkossági rátája jelentősen csökken, akkor számunkra, férfiaknak miért nem? A rengeteg közlekedési baleset és halálos betegség ellenére az öngyilkosság még mindig mindennél több férfi életet vesz el. Igen, mi, férfiak az Egyesült Királyság öngyilkosságainak háromnegyedét tesszük ki. A statisztikák sokkolóak. A Campaign Against Living Miserably (CALM) által összegyűjtött statisztikák szerint 2014-ben átlagosan 12 férfi öngyilkosság történt minden egys nap. Ez önmagában figyelmeztető, de ami ugyanannyira aggasztó számomra, hogy ezek a statisztikák nem igazán javultak az elmúlt harminc évben. Az Egészség Világszervezet szerint 1985-ben minden százezer férfiból 12 véget vetett a saját életében, összehasonlításképp pedig jelenleg százezerből 11.
Őszintén meg kell kérdeznünk, hogy "miért?" Miért vagyunk még mindig lemaradva ebben a férfi probléma észrevételében, és miért nem dolgozunk együtt azon, hogy több életet mentsünk meg? Természetesen már egy élet megmentése is nagy lépés a helyes irányba, de ez a lépés miniatűrnek számít számomra, amikor arra gondolok, hogy 2014 minden 120. percében elvette a saját életét egy férfi. Megkérdeznélek titeket: mennyi változott a társadalom által kialakított sztereotipizált férfiak szempontjából? Bután hangzik, nem? De szó szerint megöl minket.
Manapság néha letérünk a Queen's English akcentusról és elhagyjuk a "t"-ket, vagy rájövünk, hogy a dohányzás megölhet minket, de az az igazság, hogy tudatos, vagy sem, de a társadalom amiben élünk, egyértelműen - vagy sajnos nem tűl egyértelműen, - továbbra is ezek szerint az elavult nemi képek alapján él. Még mindig él az elképzelés, hogy még mindig "a férfi keresi meg a kenyérre valót". A férfiak hatalmas nagy része még mindig nyomást érez magán,hogy szolgáltasson, és bűnt, amikor nem tud. A sikertelenség érzésétől megalázottnak, vagy "kevésbé férfinak" érzik magukat. A férfiak szégyellik bevallani, amikor bukkanóhoz érkeztek, fizikailag, vagy, ami fontosabb, mentálisan. Miért van ez?
Ami engem illet, én úgy gondolom, hogy ez a folyamat nagyon fiatal korban kezdődik. Az iskolában a fiúkat arra tanítják, hogy "a nagyfiúk nem sírnak" amikor elesnek a játszótéren. A legerősebbek túl akarnak ragyogni mindenkit és helyet kapni a népszerűség asztalánál. Ha nyolc éves koromban megkérdezted volna tőlem, mi akarok lenni, ha nagy leszek, azt mondtam volna, hogy tűzoltó vagy katona. Ha arról kérdezlek, milyen jellemvonásokat asszociálsz ezekkel a szakmákkal, mit mondanál? Rideg? Bátor? Izmos? A fiatalabb énem azt mondta volna, hogy nagyok, bátrak és erősek. Nyolc éves koromban nem értettem túl sokat a matekhoz, angolhoz, azt sem tudtam, mi Izland fővárosa, de tudtam, hogy erősnek és bátornak kell lennem, ha el szeretném érni az álmaimat.
És ez miért releváns ebben a témában? Hát, én állítom, hogy a naggyá, erőssé, és bátorrá válásra való eltökéltség sokak számára egyenlő a "férfi-léttel". Ha egy fiú nem elég erős egy iskolai sportnapon, azt eredményezheti, hogy azt mondják neki, "úgy dob, mint egy lány", vagy hogy "legyen férfi", ha kamaszévei alatt szakít vele a partnere. A srácok azonnal áldozatakká válnak a kortársaik számára, ha az elvárásaik határán kívül esnek. Ebből adódóan rengeteg fiú úgy nő fel, hogy szégyelli, ha "gyengének" látszik - hallottuk már filmekben, vagy a legendás váltószobában, "Ha bárki kérdezné, én szakítottam, vele, oké?", "Nagyfiú vagyok, kibírom". Arra törekszenek, hogy ne lássák őket áldozatként.
Szerintem ez a gondolkodásmód átnyúlik a felnőttkorba. Van ez a régi mondás, "Keep Calm and Carry On", azaz "Őrizd meg a nyugalmad, és folytasd", de az a probléma, hogy a férfiak legnagyobb része egyszerűen nem tudja megőrözni a nyugalmát, és ez nem ennyire egyszerű. A nyomásnak, amit éreznek, hogy a körülöttük lévők előtt úgy látsszanak, mint aki 'jól van', és 'kezében van az élete', holott ki tudja, valójában mi történik a háttérben, következményeik lehetnek. Szégyenérzet, sok férfi befordul, házasságok mennek tönkre, anyagi problémák - ezeket egyedül próbálják megoldani, félve attól, hogy elveszítik hírnevüket, amit "férfiként" építettek fel maguknak. Ahogy láthattuk, ez a viselkedés - érzelemmentesnek tűnni, megtartani a "családeltartó" sztereotípiát, - több kimenetelhez vezethet. A férfiak nehezen fejezik ki magukat, és a hanyatló elfojtás spiráljában találják magukat.
Mint férfiak, nem kell "irányítanunk az érzéseinket", hogy "egészségesek és boldogak" legyünk. Az érzéseink nem az ellenségeink. Meg kellene ragadnunk őket. Hogy igazán boldogak és egészségesek legyünk, először rá kell jönnünk, hogy rendben van, ha nem vagyunk rendben. Emberekként egyenlőknek kellene lennünk az érzelmek szempontjából is, hiszen az érzelmek nem válogatnak nemek szerint. Fel kellene vállalnunk, elismernünk, és elfogadnunk, hogy érezni normális. Férfiként szabadnak kéne éreznem magam, hogy kifejezzem az érzéseimet a magam módján, és nem úgy, ahogy azt a társadalom elvárja tőlem. Csak akkor leszünk képesek effektíven változtatni a mélységesen elgondolkodtató férfi öngyilkossági statisztikákon, ha észrevesszük és lebontjuk a nemi szerkezeteket, amik a mai napig léteznek, és megakadályozzák, hogy a férfiak kifejezzék magukat.
Ahogy azt tudjátok, Brad és James még 2017. novemberében részt vettek a BAFTA díjkiosztó Gyermekváltozatán, ahol több olyan videó is felvételre került, amely későbbi projektekben került publikálásra.
Legutóbb pár napja, a Children’s Mental Health Week, azaz A Gyermekek Mentális Egészségének Hetének alkalmából publikáltak egy videót, amiben a következő kérdést tették fel a vörös szőnyegen felvonulóknak:
"Mi tesz titeket önmagatokká?"
Brad is válaszolt - ha kíváncsiak vagytok rá, mit, nézzétek meg a teljes videót (a fiúk az 5. másodpercnél tűnnek fel):
James tegnap az iskolai kampány mellett egy másik, ezúttal sokkal könnyebb hangvételű eseményre, a Thomas Sabo új, Generation Charm Club nevet viselő kollekciójának londoni bemutatójára is ellátogatott. Magával vitte barátnőjét, Kirstie-t is, és a Daily Mail, valamint a márka saját Instagramján is közzétételre került pár fotó, amik egyikén Tallia Storm énekesnővel pózolnak. Íme:
Mint azt tudjuk, a fiúk szívükön viselik, és rendszeresen beszélnek a zaklatás, és a lelki betegségek problémájáról, ennek megfelelően pedig ők is részesei lettek a Stop Speak Support kampánynak, amely az internetes zaklatás megelőzésére és megállítására, valamint az áldozatok támogatására, Vilmos herceg által létrehozott kezdeményezés.
Ennek, és a Biztonságos Internet, valamint a Gyermekek Mentális Egészsége Napjának keretein belül Connor, James és Tristan mai nap folyamán egy középiskolai előadás részesei voltak, ahol válaszoltak a diákok kérdéseire a cyber-bullying és mentális egészség témájában.
A The Vamps tagja, James McVey kiemelte a platformja "okosan" való használatának fontosságát - írja az Evening Standard.
"Rengeteget dolgoztam az Egyesült Nemzetek Szervezetének He For She kampányában az általános egyenlőségről, és őrület, milyenek a statisztikák. Az öngyilkosság a 45 alatti férfiak legnagyobb gyilkosa, és a nőknél háromszor több férfi öli meg magát, szóval úgy gondolom, hogy a férfiak mentális egészségére fel kell hívnunk a figyelmet, és beszélnünk kell róla."
Bandatársa, Connor Ball nemrég rengeteg elismerést kapott, amikor nyilvánosan beszélt szorongásáról a This Morning tévéműsorban, a The Speakmans nevű formációként működő terapeutákkal.
"Szorongással, pánikrohamokkal és depresszióval is küzdök. A banda részeként nagy hatással volt rám, mert nem veszek részt annyi mindenben, mint szeretnék, vagy kellene. Szeretnék kimenni, és több emberrel találkozni."
James erről is szót ejtett a Standard Online-al folytatott beszélgetése alkalmával.
"Amikor Connor beszélt a szorongásairól, igazán pozitív lépésnek gondoltam a férfi mentális egészség szempontjából. Nem tudtunk sokat Connor gondjairól korábban, mert minden, például a turné és az album csúcsra kerülése is fantasztikus volt, de a mentális betegségek, és a szorongás mindenkit érinthetnek. Szerintem ez egy olyan téma, amit sokkal világosabban kellene ismertetni. Még mindig tabunak számít, mintha a mentális és a fizikai egészség nem lenne ugyanolyan fontos" - mondta James.
"Szerencsére most pozitív irányba mozdultunk, ahol mindkettőt egy lapon említjük, és szerintem ennek mindenhol így kellene lennie. Rengeteg rajongót látok, aki Tweetel nekem a saját dolgairól, így az, hogy beszélünk róla, mindenképpen pozitív dolog."
A nyilatkozatra nem sokkal azután került sor, hogy a The Vamps bejelentett egy különleges koncertet a Dingwalls-on, amely a BRIT-hét keretein belül jön létre, a War Child alapítvány megsegítésére.
"Alig várjuk a koncertet, ez lesz az első 2018-ban. Örülünk, hogy bemutathatjuk a War Child-ot a rajongóinknak, hiszen ha tetszik, ha nem, felelősséggel tartozunk. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy kaptunk felületet, ahol emberek milliói érdeklődnek aziránt, amit teszünk és mondunk, szóval okosan kell használnunk."
Bradley Simpson, James McVey, Connor Ball és Tristan Evans - ez a négy fiú alkotja a brit The Vamps nevet viselő együttest. Karrierjüket a YouTube-on kezdték, majd első eredeti daluk, a Wild Heart és debütáló kislemezük, a Can We Dance megjelenése után egyre több emberhez jutottak el. A két szám felkerült bemutatkozó stúdióalbumukra, a Meet The Vamps-re, amit egy évvel később a Wake Up követett. Jelenlegi korongjuk a Night & Day című duplalemez, aminek első része, a Night idén nyáron érkezett a polcokra.
Április 14. - Night & Day turné - Sheffield
Április 16. - Night & Day turné - Bournemouth
Április 17. - Night & Day turné - Cardiff
Április 20. - Night & Day turné - Newcastle
Április 21. - Night & Day turné - Glasgow
CHAT
Kérlek, a folyamatos fejlődés érdekében írd le véleményed az oldalról!
JELENLEGI PROJEKTEK
Night & Day Tour Típus: koncertkörút Státusz: 2018. áprilisában indul Infók: {katt}
Personal Típus: kislemez Megjelenés: 2017. október 13. Megveszem: {katt} Spotify: {katt}
Too Good to Be True (The Vamps, Danny Avilla, Machine Gun Kelly) Típus: kislemez Megjelenés: 2018. Megveszem: {katt} Spotify: {katt}
Night & Day - Day Edition Típus: stúdióalbum Megjelenés: 2018. nyár Megveszem: {katt}
Night & Day - Night Edition Típus: stúdióalbum Megjelenés: 2017. július Megveszem: {katt}
ELIT CSERÉK
Ha az oldalad igényes, letisztult és gyakran frissülő, jelentkezz a chatben!
Nyitás: 2014. június 21. Újranyitás: 2017. október 13. Téma: The Vamps rajongói oldal E-mail: TheVampsOnlineHU@hotmail.com Szerkesztő: Bernadette
Az weblap csak és kizárólag egy rajongói oldal célját szolgálja, semmilyen kapcsolatban nem áll a bandával és menedzsmentjükkel, sem a kiadóval. Célja, hogy minél több emberrel megismertesse a srácok zenéjét.
A weblapon belül minden saját írás, illetve fordítás, így engedély nélküli másolásuk tilos!